11 maja 1896 roku zmarła Emilia Szczaniecka herbu Ossoria. Ze Strzelnem związana w sposób szczególny. Działaczka patriotyczna i społeczna wspomagała działania narodowo-wyzwoleńcze w latach 1863-1864 prowadziła szpital dla rannych powstańców w Strzelnie, w pomieszczeniach klasztornych.
W tym szczególnym dla Strzelna dniu honorujemy postać jednego z nich - Leona Wesołowskiego, ps. „Wichura”, na którego wyrok wydały: Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego z Mogilna (PUBP) i Milicja Obywatelska [MO].
potkanie otworzył Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński. Prelegentami dzisiejszego spotkania byli: Dyrektor Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni pan Sebastian Mazurkiewicz oraz historyk i regionalista pan Michał Sypniewski.
"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.
Niedaleko Strzelna, w sąsiedniej gminie Orchowo, we wsi Osówiec, która rozłożyła się z dala od uczęszczanych szlaków, trafiamy na swoiste perełki architektury skupione w zespole dworsko-folwarcznym.
Gwoli przypomnienia, gdyż zawarte w tytule artykułu pytanie jest ze wszech miar właściwe i skierowane nie do wyimaginowanego podmiotu, ale do nas samych - mieszkańców miasta i gminy Strzelno.
W piątek 15.09.2023 r. został oddany plac, miejsce przyszłych spotkań starszyzny harcerskiej oraz harcerskich drużyn strzeleńskich. Z tej okazji na placu postawiono Krzyż Harcerski
W 1995 r. Józefa i Wiktorię Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Z naszej parafii do Markowej na Podkarpaciu pojechała pielgrzymka, która wzięła udział w uroczystej Mszy św., w której uczestniczyły najwyższe władze państwowe.