Budynek powstał około 1910 roku przy ulicy Szerokiej 13. Mleczarnia została wybudowana przez spółkę niemiecką, która była jej właścicielem do 1944 roku. W latach powojennych mleczarnię zamieniono na zlewnię mleka.
Po remoncie w 1965 roku przeprowadzonym przez Gminną Spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" w Strzelnie mleczarni przywrócono jej pierwotną funkcję. W 1990 roku obiekt kupił pan Przemysław Gąsiorowski, a budynek przeszedł kolejny remont, tym razem remont kapitalny.
Wygląd i cechy charakterystyczne budynku według dokumentacji z lat 90. XX wieku
Materiał, konstrukcja, technika:
Ściany – mur z cegły pełnej, palonej (wątek krzyżowy), częściowo tynkowany, o grubości 55 cm. Współczesne dobudówki wykonano z suporexu. Podmurówka z kamienia polnego na zaprawie cementowo-wapiennej (mur cyklopowy) i cegieł ceramicznych, tynkowana, sięga do wysokości 1,6 m. Tynki wewnętrzne – cementowo-wapienne, malowane. Ściany wewnętrzne w części produkcyjnej częściowo wyłożone zostały kafelkami ceramicznymi.
Stropy – w piwnicach i w głównej hali produkcyjnej stropy ceglane, odcinkowe, tynkowane. W bocznych pomieszczeniach produkcyjnych stropy proste Kleina na podciągach. W pomieszczeniach mieszkalnych – stropy proste, listwowe, otynkowane i otrzcinowane.
Więźba dachowa – płatwiowo-kleszczowa ze stolcem podwójnym stojącym, ze ścianką stolcową i zastrzałami.
Pokrycie dachu – dachówka karpiówka ułożona "w koronkę", kalenice przykryte gąsiorami oraz papa na lepiku asfaltowym.
Podłogi – w piwnicach posadzki cementowe i z cegieł ceramicznych o dużych wymiarach. Na klatce schodowej i częściowo w pomieszczeniach produkcyjnych posadzki cementowe, w głównej hali produkcyjnej posadzka z lastriko. W mieszkaniach podłogi deskowe pokryte linoleum, na poddaszu – podłoga deskowa.
Schody – prowadzące do piwnicy i na pierwszy podest w części mieszkalnej – ceglane, obetonowane, 1-biegowe, proste. Schody na klatce schodowej – drewniane, policzkowe, 2-biegowe, zwykle z balustradą tralkową i ozdobnie toczonymi słupkami początkowymi. Schody w części produkcyjnej – ceglane, wyłożone lastriko. Schody zewnętrzne prowadzące na rampę – ceglane, obetonowane, 1-biegowe, proste.
[FOTORELACJA]995[/FOTORELACJA]
Według danych z 1992 roku obiekt w swojej kubaturze miał 2432 m3 i 782m2 z piwnicami.
Drzwi zewnętrzne:
Bryła
Nieregularna i skomplikowana. Obiekt wielobryłowy, częściowo podpiwniczony, 1- i 2-kondygnacyjny z nieużytkowanym poddaszem, kryty dachami 1- i 2-spadowymi. W połaciach dachów umieszczone są ceglane kominy. Komin kotłowni (o przekroju okrągłym) znajduje się przy elewacji wschodniej.
Elewacje
Elewacja frontowa (zachodnia): poprzedzona rampą ustawioną na murowanych słupach i częściowo zadaszoną. Na wysokości parteru elewacji znajdują się 2 wejścia do hali produkcyjnej, po ich północnej stronie zamurowany otwór okienny, a po stronie południowej – 2 okna skrzynkowe. Na wysokości II kondygnacji – 2 okna skrzynkowe o łękach odcinkowych. Nad nimi, w partii poddasza widoczny okrągły otwór okienny i ozdobny gzyms wieńczący elewację.
Elewacja północna: 5-osiowa. W osiach umieszczone są 4 wysokie okna i 1 zamurowany otwór okienny.
Elewacja południowa: 4-osiowa. W osi 1. na wysokości parteru znajduje się zamurowany otwór okienny, w osi 2. – drzwi wejściowe do części mieszkalnej, a nad nimi – okno. W pozostałych osiach – okna ościeżnicowe. Na wysokości poddasza umieszczone są 4 okna, a nad nimi – okrągły otwór okienny.
Elewacja południowa
Kotłownia posiada 2 okna i drzwi wejściowe. Elewacja wschodnia – wielokrotnie przebudowywana, zasłonięta budynkiem kotłowni z 1 oknem i kominem oraz współczesnymi dobudówkami.
Wnętrze
Bez większych zmian budowlanych. Piwnice użytkowane są tylko przez mieszkańców, na parterze znajdują się pomieszczenia produkcyjne, 2 pomieszczenia biurowe, klatka schodowa w części mieszkalnej, kotłownia, pomieszczenie socjalne i łazienka. Na piętrze znajdują się 2 mieszkania, poddasze jest nieużytkowane.
Wyposażenie
Brak zabytkowego wyposażenia technicznego.
Instalacje
Elektryczna, wodnokanalizacyjna, gazowa, telefoniczna, ogrzewcza – piece węglowe i odgromowa.
Fotografie:
Elewacja zachodnia
Elewacja północna
Elewacja południowa
Elewacja wschodnia
Drzwi wejściowe w elewacji południowej
Schody w części mieszkalnej
Drzwi wejściowe w części mieszkalnej
Wnętrze piwnic
Główna hala produkcyjna
Pomocnicze pomieszczenie produkcyjne
i 12. Więźba dachowa
Budynek gospodarczy przy wschodniej elewacji mleczarni
Źródła
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazstrzelno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz