W czwartek 9 czerwca 2022 roku o godzinie 13.00 w Muzeum Niepodległości odbędzie się wernisaż wystawy: Nasze zrywy powstańcze 1806-1918/19. Mogilno, Trzemeszno, Strzelno, Dąbrowa, Orchowo.
Szóstą postacią zaprezentowaną w ramach cyklu Giganci Nauki Kujaw i Pomorza jest Albert Abraham Michelson - urodzony w Strzelnie amerykański fizyk pochodzenia polsko-żydowskiego, laureat Nagrody Nobla.
Wśród uczestników walk był również Marian Flenc, urodzony w Strzelnie, w 1905 roku oraz Jan Kluczykowski, który zmarł krótko po zakończeniu walk, w skutek odniesionych ran na polu walki.
Jeśli masz ukończone 50 lat i chcesz pokazać swoje doświadczenia z dawnej pracy, weź udział w nowym konkursie i prześlij nam swoje zdjęcie z pracy w czasach Polski Ludowej i początku nowego ustroju!
Tym razem w ostatnim odcinku z Kościoła pw. Św. Trójcy i Najświętszej Maryi Panny, Obywatel JC ukazuje w swoim filmie wartość, jaką przedstawia ołtarz Św. Krzyża. O jego historii i relikwiach opowiada nasz lokalny przewodnik - Damian Rybak.
Był absolwentem szkoły ludowej w Młynach. W czasie, kiedy Niemcy zakazywali mówienia w j. polskim, zorganizował szkolny bunt przeciwko tym represjom, za co ukarano go aresztem.
Projekt Warstwy Pamięci ma na celu propagowanie historii Polski. Pierwsza warstwa, która została opublikowana dotyczy niemieckich i sowieckich zbrodni na obywatelach Polski w latach 1939-1989.
Pełnił funkcję Naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Strzelnie, które przekształcił na wskroś patriotyczny, dobrze przygotowany i zorganizowany oddział zbrojny.
Wyprawa Cymsa na Kujawy - pod taką nazwą w literaturze mówi się o przeprowadzeniu akcji zbrojnej Powstańców Wielkopolskich pod wodzą pawła Cymsa, 24-letniego działacza niepodległościowego i dezertera z armii niemieckiej.