Walentynki, to święto wywodzące się z tradycji chrześcijańskiej, ustanowione na cześć św. Walentego, który żył w III w.n.e. Legenda jednak głosi, że święto to zastąpiono starożytnym świętem płodności - Lupercalia, obchodzonym 15 lutego, a datę zmieniono właśnie na 14 lutego. Taki był początek walentynek.
A więc kim był patron zakochanych, św. Walenty? Z wykształcenia był lekarzem. Kiedy cesarz Klaudiusz II Gocki zakazał młodym mężczyznom w wieku 18 - 37 lat żeniaczki, by całkowicie mogli skupić się na walce, biskup Walenty w tajemnicy udzielał zakochanym ślubów. Z czasem jednak ten proceder wyszedł na jaw i Walenty został skazany przez cesarza na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 lutego, 270 roku i odtąd św. Walenty stał się patronem zakochanych.
Święto to na dobre weszło jednak do kalendarza w XIV wieku, za sprawą poematu „Ptasi Sejm” Geoffreya Chaucera, w którym to znalazł się wątek o dniu zakochanych i ptakach, które w tym dniu miały łączyć się w pary. Szczególnym miejscem kultu świętego jest bazylika jego imienia w Terni, we Włoszech, gdzie corocznie w niedzielę poprzedzającą Dzień Zakochanych, narzeczeni przyrzekają sobie miłość.
Co do upominków i kartek, zaczęto je wręczać dopiero w XVIII w., w Anglii. Do Polski tradycja Dnia Zakochanych dotarła w latach 90. XX w. i na stałe zagościła w naszym kraju.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazstrzelno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz