Zamknij

Uroczystości 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Strzelnie - rys historyczny [video i fot.]

16.58, 22.01.2023 I.R. Aktualizacja: 17.22, 22.01.2023
REKLAMA

Dzisiaj czcimy pamięć poległych i pomordowanych w czasie Powstania Styczniowego. W Strzelnie prowadzono lazaret, który założyła wielka patriotka wielkopolska - Emilia Sczaniecka.

Zaopatrywała ona szpital powstańczy w żywność oraz pracowała w nim jako pielęgniarka. W lazarecie przebywało najpierw 60. powstańców, a ich liczba się zwiększała i doszła potem do 180. Przez cały okres działalności lazaretu pomoc w nim otrzymało blisko1000 osób. Z Emilią Sczaniecką współpracowali: dr Teofil Matecki z Poznania, dr Ferdynand Gorczyca oraz dr Rudolf Jordan.

Jak mówił ks. kan Otton Szymków podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy na wikariacie: Ta ojczyzna, która wywalczyli nasi pradziadowie, jest bezcennym darem dla nas. Nie możemy ją stracić. Dla wszystkich nas jest jedyną matką.

Wśród poległych powstańców, pochowanych w Strzelnie możemy wspomnieć Stanisława Czubałę, Antoniego Ignacego Plewińskiego, czy zmarłego 14.02.1864 r., w strzeleńskim lazarecie Władysława Skrzydlewskiego, na skutek ran odniesionych pod Brodowem.

(I.R.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%