Zamknij

Zmarła Strzelnianka, dr Aleksandra Skarbińska, wieloletnia pracowniczka Instytutu Matematyki oraz Instytutu Pedagogiki UMK w Toruniu

10.14, 13.01.2023 Portal Informacyjny UMK Aktualizacja: 10.45, 13.01.2023
REKLAMA

Jak czytamy na stronie UMK w Toruniu, p. Aleksandra Skarbińska rodziła się w 1946 roku, w Strzelnie. Uznaliśmy, że to ciekawa postać, która zasługuje na szerszą uwagę z naszej strony i przybliżenie jej osoby mieszkańcom, stąd krótkie wspomnienie osiągnięć naukowych pani doktor. 

Z informacji uzyskanej od p. Mariana Przybylskiego dowiedzieliśmy się, że:

Pani Skarbińska z domu Wojdyła  była córką Kazimierza, wulkanizatora i żoną Andrzeja, syna Felicjana Skarbińskiego - z ul. Rolnej (Jana Bosko). To siostra Wiesława Wojdyły - wulkanizatora.

Natomiast o przebiegu jej naukowej pracy informuje UMK w Toruniu:

7 stycznia 2023 r. zmarła dr Aleksandra Skarbińska, emerytowana pracowniczka Instytutu Matematyki oraz Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miała 76 lat.

Aleksandra Skarbińska urodziła się 24 listopada 1946 roku w Strzelnie. Uczęszczała tam do szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego. W roku 1965 rozpoczęła studia w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie w 1969 roku otrzymała tytuł magistra, a następnie podjęła pracę. W roku 1984 obroniła pracę doktorską pt. "C-grafy jako lingwistyczne rozszerzenie sieci Petriego oraz ich zastosowanie do programowania równoległego i badania gramatyk kontekstowych". W roku 1995 związała się z Instytutem Pedagogiki UMK, gdzie działalność naukowo-dydaktyczną prowadziła aż do emerytury.

Była autorką wielu publikacji z zakresu dynamicznego programowania multimedialnego oraz oceny tego oprogramowania. Zajmowała się również metodyką komputerowego wspomagania kształcenia. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z programowania multimedialnego, grafiki komputerowej w edukacji oraz metodyki technologii informacyjnej. Wydała podręczniki programowania "Snapgrafx w praktyce nauczycielskiej" oraz "Multimedia w Logo Komeniuszu".

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 11 stycznia 2023 r. o godz. 14:00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Szczecińskiej 48 w Toruniu. Po mszy urna z prochami została odprowadzona na cmentarz przy ul. Turystycznej 49 w Kaszczorku.

- czytamy na stronie www.portal. umk.pl.

 

(Portal Informacyjny UMK)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Bana.Bana.

0 0

Piękna historia 13:40, 13.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%