Zamknij

Nowe filmy promujące Wzgórze Św. Wojciecha w Strzelnie

16:42, 28.03.2022 | .
REKLAMA

W ostatnim czasie na kanale YouTube pojawiły się dwie części filmu, autorstwa Obywatela JC, pt: Strzelno, czyli podróż w czasie do XII wieku. Jak napisał autor filmu:

Gdy jesteście w Strzelnie (powiat mogileński), koniecznie musicie odwiedzić Wzgórze św. Wojciecha, które ma zaszczyt dźwigać dwa bezcenne zabytki sztuki romańskiej, które są fenomenem na skalę nie tylko europejską, ale i światową. Nie ma tym stwierdzeniu żadnej przesady. Jako pierwszy, pokazujemy wam przesławną rotundę św. Prokopa z przełomu XII i XIII wieku, czyli jedyną na całym świecie romańską rotundę z wieżą i prostokątnym prezbiterium. Wszystko, co zobaczycie, pochodzi oryginalnie sprzed 800 - 850 lat. Zobaczycie emporę, z której mszy słuchali polscy królowie i oryginalną kropielnicę z XII wieku, używaną przez naszych władców - od Łokietka po Jana III Sobieskiego. A to dopiero początek tej przygody.

Pomiędzy ikonicznymi kościołami św. Prokopa oraz św. Trójcy w Strzelnie znajduje się muzeum, w którym znajdziemy najstarsze relikty owych świątyń, datowane na XII wiek. Dodatkowo zobaczycie pochówek pewnej tajemniczej pary, dokonany w czasie wielkiej epidemii w XVII wieku.

Po Rotundzie Św. Prokopa i Kościele Św. Trójcy i i Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Romańskim Ottona i Bolesława, autora oprowadza lokalny przewodnik - Damian Rybak

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%