Zamknij

Rondo w Kobylnikach otwarte - kierowcy pod wrażeniem - film i fot.

15:06, 30.11.2021 | GOV.pl i GDDKiA Bydgoszcz
Skomentuj Gov.pl
REKLAMA

Jezdnia poszerzona do 3,5 m, nawierzchnia o zwiększonych parametrach nośności i poprawa dostępności terenów przemysłowych na północnym krańcu Kruszwicy – oto wyniki budowy ronda w Kobylnikach na DK62.

Wczoraj, 29 listopada, o godzinie 15.00 rozpoczęły się prace odbiorowe ronda wybudowanego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 62 z drogami - wojewódzką nr 412 i gminną 150833C. Dotychczasowe skrzyżowanie nie było wystarczające dla rosnącego w tym miejscu natężenia ruchu drogowego, dlatego celem inwestycji była m.in. poprawa bezpieczeństwa. Według Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 średni ruch na odcinku DK62, na którym zlokalizowane jest rondo, to ponad 11 tys. pojazdów na dobę.

Mieszkańcy gminy Kruszwica czekali na to rondo od dawna, o czym mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz:

Mamy dzisiaj chłodny dzień, ale dobrą i gorącą informację. Nareszcie rondo w Kobylnikach jest oficjalnie otwarte. Mieszkańcy Kruszwicy i regionu bardzo długo na to rondo czekali, ale nareszcie się doczekali. Styczniowa decyzja Ministra Infrastruktury Rafała Webera przy wsparciu Ministra Łukasza Schreibera pozwoliła na dokończenie tej bardzo ważnej i potrzebnej inwestycji. 

Wojewoda zauważył także, że ta inwestycja oprócz mieszkańców okolicznych miejscowości będzie służyć także zlokalizowanym tutaj firmom, zakładom tłuszczowym czy cukrowni.

To rondo zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo na fragmencie drogi, który był bardzo niebezpieczny, szczególnie skręt w stronę Strzelna. Należy docenić także fakt, iż o wiele bezpieczniej mogą teraz przemieszczać się piesi z Kobylnik w stronę Kruszwicy i na odwrót 

– dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Dyrektor bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Sebastian Borowiak zwrócił uwagę na to, że droga, na której powstało nowe rondo, ma duże natężenie ruchu, dlatego usprawni ono komunikację. Wspomniał także o kolejnych inwestycjach w regionie:

Do połowy grudnia zostanie ogłoszone postępowanie na odcinek, który został nam do wybudowania w kierunku Strzelna. To ważne przedsięwzięcie połączy Strzelno z Kobylnikami. Wybrany jest także wykonawca ronda w miejscowości Strzelno, które poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i jego użytkowników. 

Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak nie krył radości z faktu, iż wieloletnie starania o przebudowę tego skrzyżowania zostały sfinalizowane.

Dziękujemy przede wszystkim panu wojewodzie, który doprowadził do tego, że znalazły się środki na to przedsięwzięcie. Bardzo doceniam działania wykonawcy, tym bardziej że jest to nasz lokalny wykonawca z powiatu inowrocławskiego. Mieszkańcy zauważyli i często mówili o tym, że inwestycja prowadzona była bardzo szybko i profesjonalnie 

– powiedział.

Prezes zarządu spółki Transpol, wykonawcy zadania, Zenon Poliński wyraził zadowolenie z faktu, że wszystkie prace przebiegły bardzo sprawnie.

Jako generalny wykonawca chciałbym serdecznie podziękować wszystkim przedstawicielom instytucji za pomoc w realizacji tego projektu, a w szczególności panu dyrektorowi Sebastianowi Borowiakowi za podejmowanie błyskotliwych decyzji, dzięki którym mogliśmy zakończyć prace przed terminem. Dziękuję wszystkim swoim pracownikom za zaangażowanie i poświęcenie podczas wykonywania tego projektu 

- powiedział.

Poprawa bezpieczeństwa i dostępności

W ramach zrealizowanej inwestycji powstało czterowlotowe rondo, chodniki, zatoki autobusowe oraz oświetlenie drogowe. Jezdnia została poszerzona do 3,5 metra, a nawierzchnia dostosowana do nośności 11,5 t/oś. Wśród przyczyn podjęcia decyzji o stworzeniu w tym miejscu ronda wymienia się m.in. geometrię dróg dojazdowych, czyli układu łączącego drogę krajową z wojewódzką i gminną, a także bliskość zakładów przemysłowych. Realizacja zadania była niezbędna zarówno z perspektywy kierowców, jak i pieszych. Jest również istotna dla rozwoju gospodarczego okolicznych miejscowości. Rondo poprawia bowiem dostępność terenów przemysłowych na północnym krańcu Kruszwicy.

Duża inwestycja, efektywne działanie

Wiosną tego roku ogłosiliśmy przetarg na budowę ronda w Kobylnikach. 29 kwietnia poznaliśmy oferty czterech wykonawców, z których najniższą cenę, w wysokości 4 792 397,04 zł, zaoferowała firma Transpol Lider z Inowrocławia. W toku analizy oferta ta okazała się najkorzystniejsza. W czerwcu br. podpisaliśmy umowę, dzięki czemu prace budowlane wystartowały.

- mówią przedstawiciele GDDKiA

Zadanie w pełni zostało sfinansowane ze środków Skarbu Państwa. 

[FOTORELACJA]250[/FOTORELACJA]

 

(GOV.pl i GDDKiA Bydgoszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PLPL

2 0

Super!!!Brawo!!!!! 15:38, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%