Zamknij

Mieszkańcy Strzelna głosują w wyborach parlamentarnych [RELACJA]

12:29, 15.10.2023 PB Aktualizacja: 12:29, 15.10.2023
Skomentuj
  • W niedzielę odbywają się wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowe.

  • Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21.

O godzinie 7:00 rozpoczęły się wybory parlamentarne. Dziś mieszkańcy Polski głosują na swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Punkty głosowania na terenie całej Polski będą dostępne do 21:00. Po tej godzinie nadejdzie koniec ciszy wyborczej. 

Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza i referendalna, która potrwa do zakończenia głosowania. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza zakończy się o godz. 21 w niedzielę. Relacja aktualizowana co kilka godzin.

12:01

Głos w naszym województwie oddał m.in. europoseł Radosław Sikorski.

 

11:33

W nawiązaniu do postu, który ukazał się na fanpage "Nowy Spotted Kruszwica", podobne pytanie w zakresie wydawania kart do głosowania zadał podczas dzisiejszej konferencji jeden z dziennikarzy. Stanowisko PKW jest w tej sprawie jednoznaczne.

Przewodniczący PKW: Niewłaściwe jest zadawanie pytania, czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu, czy do Senatu. Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym to chce głosować. Dopiero jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w uwagach zaznaczy taką informację.

11:28

PKW WYJAŚNIA: [Usuwanie materiałów wyborczych i referendalnych] Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie wymagają usunięcia z przestrzeni publicznej z chwilą zakończenia kampanii wyborczej i referendalnej wcześniej rozpowszechnionych materiałów wyborczych i referendalnych. 

Materiały te nie mogą być jednak przemieszczane ani modyfikowane.

Ze względu jednak na zakaz agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w siedzibach komisji wyborczych materiały znajdujące się w tych siedzibach muszą być usunięte przed rozpoczęciem głosowania. W razie stwierdzenia, że na terenie nieruchomości, na którym mieści się lokal wyborczy, znajdują się materiały wyborcze lub referendalne, obwodowa komisja wyborcza obowiązana jest je usunąć.

11:01

- Frekwencja będzie przekazywana przez obwodowe komisje wyborcze na godz. 12 i na godz. 17. Żadnych danych na godz. 10 nie posiadamy - przekazał szef PKW.

10:29

PKW WYJAŚNIA: [Zakaz publikacji wyników sondaży opinii publicznej] W czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania (art. 115 § 1 Kodeksu wyborczego) oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania (art. 41 ust. 1 ustawy o referendum ogólnokrajowym).

10:12

- Nie odnotowano żadnych przestępstw z Kodeksu wyborczego ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym. Gdy chodzi o wykroczenia, stwierdzono 13 przypadków usuwania i uszkadzania ogłoszeń oraz jeden przypadek nieobyczajnego napisu - przekazał Wojciech Sych.

PKW odnotowała 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej. 4 przypadki dotyczyły zawieszania plakatów i haseł wyborczych. Łącznie odnotowano 144 wykroczenia. 

10:05

- Jak na razie wybory przebiegają spokojnie. Głosowanie odbywa się bez incydentów. Jedynie otrzymaliśmy informację, że w jednym z obwodowych lokali wyborczych w Legnicy brakuje prądu, ale awaria została usunięta  - poinformował podczas konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

10:01

Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej.

9:55

O godzinie 10:00 Państwowa Komisja Wyborcza zwoła pierwszą komisję prasową. Kolejne dane pojawią się o 13:30, 18:30 i 22:00. Informacje dotyczące frekwencji referendalnej nie będą podawane. 

9:38

PKW wyjaśnia: [Kampania wyborcza i referendalna w Internecie] Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie regulują odrębnie zasad prowadzenia agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w Internecie. Do materiałów publikowanych w Internecie mają zatem zastosowanie wszystkie wskazane wyżej zasady

9:29

PKW wyjaśnia: Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona (art. 107 § 2 Kodeksu wyborczego).

Podobnie zabronione są wszelkie formy kampanii referendalnej w lokalu komisji obwodowej oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje (art. 39 ust. 2 ustawy o referendum ogólnokrajowym).

W szczególności w dniu głosowania w lokalu wyborczym nie powinny być eksponowane żadne napisy, symbole, obrazy, znaki, także na elementach ubioru, manifestujące poglądy w sprawach politycznych lub społecznych, które kojarzone są z uczestniczącymi w wyborach podmiotami i mogą być przez wyborców odbierane jako forma agitacji wyborczej lub kampanii referendalnej.

9:06

Polacy głosują również za granicą. W niektórych przypadkach głosowanie już się zakończyło. Tak stało się już w takich krajach jak Argentyna, USA, Peru, Chile, Brazylia i Meksyk.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordową liczbę rejestracji wyborców, przekraczającą 48 tysięcy osób. W niektórych miejscach, takich jak New Jersey, Nowy Jork czy Waszyngton, przed lokalami wyborczymi tworzyły się długie kolejki. Głosowanie odbyło się w 52 komisjach w 21 stanach i czterech strefach czasowych. Proces głosowania przebiegł bez większych problemów.

W Meksyku głosowanie zakończyło się w sobotę o godzinie 21 czasu miejscowego. W obwodowej komisji wyborczej w Meksyku zarejestrowanych było 327 wyborców.

W Chile, w stolicy Santiago, głosowanie zakończyło się w sobotę o godzinie 21 czasu miejscowego. W obwodowej komisji wyborczej w Santiago de Chile zarejestrowanych było 141 wyborców.

W Peru głosowanie zakończyło się w sobotę o godzinie 21 czasu lokalnego. W obwodowej komisji wyborczej w Limie zarejestrowanych było 144 wyborców.

W Brazylii głosowanie odbyło się w Kurytybie i Brasilii. W obwodowej komisji wyborczej w Brasilii zarejestrowało się 51 wyborców, a w Kurytybie - 73 osoby.

W Argentynie głosowanie zakończyło się w sobotę o godzinie 21 czasu lokalnego w Buenos Aires. W obwodowej komisji wyborczej nr 6 w Buenos Aires zarejestrowanych było 216 wyborców.

8:40

PKW wyjaśnia: Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej - 2 - przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej. Podejmowanie takich działań przez uczestniczące w wyborach komitety wyborcze lub partie polityczne w czasie ciszy wyborczej naruszałoby natomiast zakaz prowadzenia w tym czasie agitacji wyborczej. Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.

8:10

Co jeśli nie mam przy sobie dowodu osobistego?

Dowód osobisty to oczywisty dokument w przypadku pobrania karty wyborczej. Jednak czy koniecznie musi być to dowód? Podczas głosowania można również okazać paszport, prawo jazdy, legitymację studencką oraz aplikację mObywatel.

7:46

Po raz pierwszy mieszkańcy gminy będą mogli głosować w dodatkowej komisji wyborczej.

[ZT]5188[/ZT]

7:44

PKW WYJAŚNIA:   Kampania wyborcza i kampania referendalna kończą się dnia 13 października 2023 r. o godz. 24:00 [art. 124 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 i 2418 oraz z 2023 r. poz. 497) oraz art. 38 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum
ogólnokrajowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 851 oraz z 2023 r. poz. 497 i 1628)].

Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych (art. 107 § 1 Kodeksu wyborczego). Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek (art. 39 § 1 ustawy o referendum ogólnokrajowym).

Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zostać uznane za prowadzenie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w czasie, gdy jest to zabronione.

7:41

Wyborcy otrzymają w komisjach trzy karty do głosowania - jedną z kandydatami zarejestrowanymi w danym okręgu do Sejmu, drugą z kandydatami zarejestrowanymi do Senatu. Trzecia zawierać będzie pytania referendalne. 

7:17

Wykaz obwodowych komisji wyborczych.

7:10

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych. Mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 procent głosów lub - w przypadku koalicji - 8 procent głosów.

7:00  

Otworzono komisje wyborcze na terenie całego kraju. Głosowanie potrwa do 21:00. Warto dodać, że mieszkańcy gminy Strzelno głosują w 14 komisjach wyborczych.

[ZT]5358[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%