Zamknij

Kodeks pracy

07:28, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:29, 17.04.2024
pixabay pixabay

W ostatnim czasie doszło do zmian w prawie pracy, które odnoszą się do wielu pracowników. Warto zatem na bieżąco obserwować wszelkie modyfikacje, tak aby znać swoje prawa i obowiązki w miejscu pracy! Co trzeba wiedzieć o nowym kodeksie pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone w poprzednich latach? O czym powinni pamiętać pracodawcy i pracownicy?

Kodeks pracy 2024

Kodeks pracy 2024 wskazuje na kilka modyfikacji, które odnoszą się do wdrożenia polskiego porządku prawnego. Jakie zmiany powinni znać pracownicy i pracodawcy? Pierwsza kwestia dotyczy ochrony przed niekorzystnym traktowaniem. Okazuje się, że korzystanie przez pracownika z uprawnień w związku z naruszeniem przepisów prawa pracy nie może być podstawą do niekorzystnego traktowania pracownika. Poza tym nie ma mowy o negatywnych konsekwencjach wobec pracownika, w tym także rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. 

Kolejne zmiany odnoszą się do umowy o pracę na okres próbny. Strony mają możliwość uzgodnienia w umowie tego, że umowa na okres próbny jest przedłużona o czas urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności w miejscu pracy. Faktem jest, ze umowę na okres próbny zawrzeć można na czas:

  • 2 miesięcy - w razie zawarcia umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy
  • 1 miesiąca - w razie zawarcia umowy o pracę na czas określony, krótszy niż 6 miesięcy

Poza tym strony mogą wydłużyć wspomniane okresy o 1 miesiąc wtedy, gdy jest to uzasadnione danym rodzajem pracy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika

Inne zmiany w Kodeksie pracy

Jakie jeszcze zmiany są zauważalne w Kodeksie pracy 2024? Nie zapominajmy o prawie do jednoczesnego zatrudnienia lub wykonywania pracy na innej podstawie. To oznacza, że pracodawca nie może zakazywać pracownikom jednoczesnego pozostawiania w stosunku pracy z innymi pracodawcami. Tego przepisu nie stosujemy w razie zawarcia umowy o zakazie konkurencji i w sytuacji, gdy odrębne przepisy na to wskazują. Kodeks pracy 2024 wiąże się także z rozszerzeniem zakresu informowania o stosunku pracy. Umowa o pracę musi dokładnie określać strony umowy, siedzibę pracodawcy, datę zawarcia, warunki płacy i płacy, w tym także:

  • Rodzaj pracy
  • Miejsce/miejsca wykonywania pracy
  • Dzień rozpoczęcia pracy
  • Wymiar czasu pracy
  • Wynagrodzenie wraz ze wskazaniem składników płacy
  • W umowie na okres próbny lub na czas określony - czas trwania lub dzień zakończenia

W tym wypadku rozszerzeniu ulega również informacja dla pracownika - pracodawca musi poinformować wszystkich pracownikach o wolnych stanowiskach pracy i możliwościach awansu. 

Ochrona pracownika przed zwolnieniem

Niezwykle ważną kwestią w Kodeksie pracy jest także ochrona pracowników przed zwolnieniem. Jakie sytuacje nie mogą stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę? Są one następujące:

  • Skorzystanie z prawa zwrotu kosztów szkolenia i wliczeniu czasu szkolenia do czasu pracy
  • Dochodzenia udzielenia informacji odnośnie warunków zatrudnienia lub ich zmiany
  • Jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innymi pracodawcami 
  • Wystąpienie z wnioskiem o formę zatrudnienia z bezpieczniejszymi lub bardziej przewidywalnymi warunkami pracy itp. 

Nie bez znaczenia jest to, że w razie naruszenia powyższych przepisów, pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenia za pracę!

Jak widzimy, Kodeks pracy jest niezwykle istotnym zbiorem przepisów, wskazujących na całokształt praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników, związanych ze stosunkiem pracy. Naszym zadaniem jest bezwzględne przestrzeganie takich przepisów, gdyż w przeciwnym razie musimy liczyć się z problemami. Okazuje się, że w ostatnich latach przepisy w Kodeksie pracy uległy modyfikacjom i rozszerzeniom, a ich znajomość jest z pewnością pomocna dla każdego pracownika i pracodawcy. Zmiany te dotyczą głównie ochrony pracownika przed zwolnieniem, niekorzystnym traktowaniem, prawa do jednoczesnego zatrudnienia, czy też rozszerzenia zakresu informowania o stosunku pracy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%