Najczęściej stosowaną metodą przez przedsiębiorców do rozliczania się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego jest skala podatkowa, czyli tak zwane opodatkowanie na zasadach ogólnych. Każdy przedsiębiorca już teraz musi wiedzieć, jakie są limity skali podatkowej w 2025 roku. O czym należy pamiętać w tym temacie? Jakie są progi podatkowe 2025?
Z pewnością progi podatkowe 2025 są kwestią, która interesuje szerokie grono osób prowadzących własną firmę. Co ciekawe, główną cechą charakterystyczną skali podatkowej jest właśnie występowanie tzw. progów podatkowych. W roku 2025 stawka podatku dochodowego w I progu podatkowym to 12%, natomiast w II progu podatkowym - 32%. Próg podatkowy z kolei wynosi aktualnie 120 tysięcy złotych. Każdy podatnik powinien pamiętać o daninie solidarnościowej, nazywanej trzecim progiem podatkowym. Wynosi ona 4% i jest wyliczana od dochodów ponad 1 mln złotych, niezależnie od kwoty podatku dochodowego obliczonego zgodnie ze stawką 32%. To oznacza, że dochody powyżej miliona złotych opodatkowane są podwójnie, czyli stawkami 32% i 4%. W 2025 roku limit progu dla młodych także się nie zmieniał, co oznacza, że brak podatku PIT występuje do limitu 85 528 złotych (a nie do 120 tysięcy złotych). Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Ile wynosi kwota wolna od podatku w roku 2025? Co ciekawe, w 2022 roku podwyższono tę kwotę i ją utrzymano - wynosi aktualnie 30 tysięcy złotych. Wzrost wynosił aż 22 tysiące więcej, gdyż do końca roku 2021 kwota wolna od podatku wynosiła 8 tysięcy złotych. Nowa kwota wolna doprowadziła także do zmiany w kwocie zmniejszającej podatek, która obecnie wynosi 3 600 złotych (czyli 30 000 x 12%). Co to jest kwota zmniejszająca podatek? Najłatwiej mówiąc, jest to wysokość podatku odliczona od kwoty wolnej. Razem z obniżeniem stawki podatku dla I progu podatkowego (z 17% na 12%), doszło do obniżenia wartości kwoty zmniejszającej podatek (z 5 100 zł na 3 600 zł). Co jeszcze warto wiedzieć? Do końca roku 2021 ujmowano w zaliczce na podatek dochodowy stałą wartość zryczałtowaną kwoty zmniejszającej podatek o wysokości 525,12 złotych. Ostatecznie ta wysokość ulegała weryfikacji w zeznaniu rocznym, co wiąże się z degresywnym charakterem. To wskazuje, że wraz ze wzrostem dochodów, wartość kwoty zmniejszającej podatek uległa zmniejszeniu. Od stycznia 2022 kwota ta ma charakter stały bez względu na to, czy dotyczy rozliczenia rocznego na formularzu PIT-36, czy też zaliczki na podatek dochodowy.
Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wartość dochodowego podatku jest określana w narastającym ujęciu. Co istotne, kwota wolna od podatku w roku 2025 ma wartość 30 tysięcy złotych i jest w każdym miesiącu odliczana w pełnej wysokości! Jak zatem sprawnie i wygodnie wyliczyć podatek dochodowy po modyfikacjach? Warto skorzystać z niezawodnego systemu wFirma, gdzie zaliczka na podatek jest ujmowana automatycznie, w zgodzie z aktualnymi przepisami prawnymi. Dzięki temu wiemy, że uwzględniana jest stawka podatku 12% w I progu podatkowym i kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3 600 złotych. Po przekroczeniu kwoty pierwszego progu podatkowego, automatycznie stosuje się stawkę 32% dla nadwyżek ponad dany próg podatkowy. Jeżeli chcemy obliczyć zaliczkę na podatek, trzeba przejść do zakładek: Start - Podatki - Podatek dochodowy - Wylicz podatek. Jak widać, to zadanie może stać się niezwykle sprawne, szybkie, komfortowe i wygodne dla każdego przedsiębiorcy.
Zarządzanie własną firmą to nie lada wyzwanie. Każdego dnia mierzymy się z nowymi wyzwaniami i musimy jednocześnie przestrzegać przepisów prawnych. Szczególnie ważne są przepisy z zakresu progów podatkowych, które powinien znać każdy przedsiębiorca. Na szczęście można z łatwością wyliczyć kwotę wolną od podatku w 2025 roku, stosując nowoczesne i funkcjonalne narzędzia komputerowe. Nowoczesne technologie dają nam wiele nowych możliwości w procesie prowadzenia działalności.