Według Abrahama Maslowa ludzkie potrzeby mają ścisłą hierarchię i spełnienie jednej z nich może skutkować zaspokojeniem kolejnej. Z pewnością warto poznać bliżej piramidę Maslowa i dowiedzieć się, jakie ma znacznie w codziennej pracy. Jak wygląda piramida potrzeb Maslowa? Co powinniśmy o niej wiedzieć?
Amerykański psycholog Abraham Maslow napisał cenioną książkę o tytule Motywacja i osobowość. W niej wskazana została piramida Maslowa, określająca, że źródłem motywacji do działania jest zaspokajanie kolejnych potrzeb człowieka. Jeśli chcemy spełnić potrzeby wyższego rzędu, najpierw powinniśmy rozpocząć od potrzeb podstawowych. Co znajduje się w hierarchii potrzeb Maslowa? Na dole widzimy potrzeby fizjologiczne typu głód, sen lub pragnienie. Następnie nieco wyżej są potrzeby bezpieczeństwa, związane z posiadaniem własnego domu i poczuciem stabilizacji. Następne są potrzeby przynależności, które dotyczą odczuwania miłości, przyjaźni i nawiązywania kontaktu z ludźmi. Drugie miejsce w hierarchii zajmują potrzeby uznania (zdobycia odpowiedniej pozycji), a na samej górze plasuje się potrzeba samorealizacji (zaspokajanie swoich ambicji). Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Zgodnie z piramidą Maslowa wiadomo, że spełnienie kolejnej potrzeby nie jest możliwe bez zaspokojenia wcześniejszej. Jednakże wiele osób ma co do tego wątpliwości i wskazuje, że nie zawsze tak jest. Na przykład, jeśli zamierzamy rozpocząć samorozwój, najpierw musimy nawiązać kontakty z ludźmi i żyć stabilnie? Nie do końca - można rozwijać siebie także bez tych aspektów. Warto traktować tę piramidę jako wskazówkę, jednak nie jest to jedyna droga do spełnienia w życiu człowieka. Każdy ma inne zdanie na ten temat, dlatego faktem jest, że hierarchię potrzeb Maslowa możemy dostosować do swoich wymagań. W efekcie narzędzie to nabierze większego sensu i będzie nam pomagać w osiąganiu celów życiowych i zawodowych.
W jaki sposób hierarchia potrzeb Maslowa może nam posłużyć w miejscu pracy? Jak już wiemy, ogromnym źródłem motywacji człowieka jest zaspokajanie potrzeb, dlatego dobrym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiedniego systemu motywacyjnego w firmie. Możemy odpowiednio pokierować takim systemem, tak aby cały czas rozwijać swoją działalność i zachęcać pracowników do zaangażowania. Gdy pracodawca nie może spełniać potrzeb pracowniczych niższego rzędu (np. zbyt niskie wynagrodzenia), nie ma możliwości motywowania pracowników spełnianiem ambicji, docenianiem za pracę i samorealizacją. Musimy sprawić, aby pracownicy znaleźli się na poziomie wyższym, bez nagłego przeskakiwania na samą górę piramidy Maslowa. Tak duży przeskok może wręcz demotywować i odbierać chęci do pracy! Jak piramida potrzeb Maslowa wygląda w odniesieniu do pracy? W tej sytuacji mamy do czynienia z:
Jak widzimy, hierarchia potrzeba Maslowa może mieć spore znaczenie w rozwijaniu swojej kariery zawodowej. Powinni ją zatem znać nie tylko pracodawcy, lecz także pracownicy w każdej firmie. W sferze zawodowej bez wątpienia takie potrzeby mogą wyglądać nieco inaczej, niż w życiu prywatnym.