Zamknij
11:50, 20.06.2022

W dniu 15 czerwca 2022 roku Szkoła Podstawowa im. A. A. Michelsona miała okazję gościć naukowców- językoznawców z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Gośćmi ZSP byli:

  • prof dr hab Zofia Sawaniewska- Mochowa, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk,
  • prof dr hab Miroslawa Wronkowska- Dimitrowa,
  • prof dr hab Włodzimierz Moch . 

Językoznawcy są autorami ,,Słownika gwary i kultury Kujaw". Na razie ukazał się tom I, obejmujący hasła A- H. Całość ma składać się trzech tomów. Jest to pierwszy tak obszerny słownik regionalny Kujaw, gromadzący materiał językowy od 2. poł. XIX w. po współczesność.

Egzemplarz słownika został przekazany do biblioteki szkolnej.

Wizyta na Kujawach rozpoczęła się od odwiedzin w Izbie Kujawskiej im. Szulczewskiego w Ciechrzu, której opiekunami są emerytowani nauczyciele, Urszula i Jacek Sechowie. Regionaliści oprowadzili gości po udostępnionych wystawach, przybliżyli charakterystykę regionu, ciekawe postaci i tradycje. Pan Jacek Sech przedstawił plany dalszego zagospodarowania pomieszczeń szkoły na sale wystawowe. Goście wpisali się do księgi pamiątkowej i złożyli  prowadzącym izbę życzenia siły do realizacji przedsięwzięcia szerzenia kultury i tradycji Kujaw.

Następnie goście udali się do Szkoły Podstawowej im. A.A. Michelsona, gdzie przeprowadzili warsztaty językowe  pt. ,,Słownik regionalny Kujaw- językowe zwierciadło kultury i tożsamości kujawskiej" oraz obejrzeli krótkie przedstawienie w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr.1 w Strzelnie, a także wysłuchali wierszy i fragmentów prozy i  piosenek przedstawionych przez laureatów I Powiatowego Konkursu Gwary Kujawskiej i Wielkopolskiej. Warto dodać, że konkurs ten odbył się z inicjatywy szkoły w marcu br. w  Domu Kultury w Strzelnie, a patronat nad nim objął również JM  Rektor UKW, prof dr hab Jacek Woźny.

Wiersze zaprezentowali: Lena Domżalska i Szymon Siedliński, śpiewała Maja Skonieczna, tańce przygotowały panie E. Brzezicha i M. Parada, a z ramienia Urzędu Miasta Strzelna gościom towarzyszyła Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet, Pani Emilia Walkowiak.

Po obiedzie Szanowni Goście odwiedzili Pana Burmistrza  Dariusza Chudzińskiego, który przybliżył postać noblisty ze Strzelna, patrona szkoły: Alberta Abrahama Michelsona oraz zaprezentował wybitne postaci miasta uwiecznione na portretach w  sali obrad urzędu , a także oryginalny sztandar powstańczy z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Ostatnim punktem programu były odwiedziny kompleksu ponorbertańskiego i zwiedzanie wspaniałych zabytków Strzelna. Na wzgórzu św. Wojciecha kustosz muzeum, Pan Damian Rybak przybliżył historię zakonu, kościołów, sióstr Norbertanek oraz oprowadził gości po zabytkach. Ogromna wiedza p. Przewodnika, jego zaangażowanie i skromność nie uszły uwadze odwiedzających. Goście zostali obdarowani albumami autorstwa D. Rybaka dotyczącymi historii i architektury Strzelna.

Dzień zakończono  w przykościelnej kawiarence, przy kawie  i torcie w kształcie otwartej księgi z napisem,, Słownik gwary i kultury Kujaw" , który upiekła p. Renata Kapsa. Tytuł nawiązywał do ostatniej pracy  językoznawców. 

W rozmowie z naukowcami dało się zauważyć zadowolenie, radość, wdzięczność  za otwartą i serdeczną gościnę oraz podziw dla umiejętności twórczego rozwijania regionalizmu kujawskiego. 

W imieniu całej społeczności szkolnej gości podejmowali : dyrektor szkoły, mgr Edyta  Modrzejewska, mgr Kamila Pałaszynska- Drabik i mgr Renata Kapsa (nauczycielki języka polskiego).

    Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Uniwersytetem im.  Kazimierza  Wielkiego w Bydgoszczy.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres:
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA