Zamknij

Pielgrzymki rowerowe już w drodze m.in. ze Strzelna [ZDJĘCIA]

19.52, 03.08.2022 . Aktualizacja: 19.53, 03.08.2022
Skomentuj
REKLAMA

Z Rogowa, Strzelna, Wilczyna i Gniezna – pielgrzymki rowerowe z archidiecezji gnieźnieńskiej zmierzają na Jasną Górę. Do celu dotrą w tym samym terminie co pielgrzymka piesza – 5 sierpnia, a 6 sierpnia wspólnie z wszystkimi uczestniczyć będą w Mszy św. na zakończenie tegorocznej drogi pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

W grupie rogowskiej jedzie 35 osób z Rogowa, Żnina, Janowca Wielkopolskiego, Wągrowca, Poznania i Gniezna. Wyruszyli 2 sierpnia pod duchowym przewodnictwem dziekana i proboszcza ks. kan. Tomasza Głuszaka. Dla duchownego to siódma pielgrzymka rowerowa, w tym czwarta z parafii w Rogowie.

„Duch modlitwy jest taki sam jak na pielgrzymce pieszej, akcent mamy jednak położony na modlitwę poranną, a zwłaszcza wieczorną. W drodze modlimy się na postojach. Jest różaniec, konferencje, codzienna Msza św., Apel Jasnogórski, czas na chwilę rozmowy. Mamy z sobą cząstkę krzyża, którą na Jasnej Górze złożymy w całość razem z pielgrzymami pieszymi” – mówi ks. Tomasz Głuszak.

Pielgrzymi z Rogowa przejadą łącznie ok. 300 kilometrów. Podobną odległość pokona grupa ze Strzelna, która również wyruszyła 2 sierpnia. Jadą 33 osoby z parafii, często rodzinnie – tata z synem, mama z córką.

[FOTORELACJA]449[/FOTORELACJA]

„Chętnych byłoby więcej, ale logistycznie nie jesteśmy w stanie zorganizować dwóch dużych grup” – mówi ks. Marcin Korybalski, dla którego jest to już siódma pielgrzymka na dwóch kółkach.

„Na pewno pielgrzymowanie rowerowe ma swoją specyfikę i wymaga pewnego przygotowania fizycznego. Duchowo jest jednak podobnie. Jedziemy na Jasną Górę z modlitwą, z intencjami, z podziękowaniami. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy już jak rodzina – wspieramy się, mobilizujemy. Jest duże zaangażowanie duchowe i emocjonalne” – podkreśla ks. Marcin Korybalski.

Strzeleńska grupa dotrze do celu 5 sierpnia i wejdzie na Jasnogórski Szczyt razem z pielgrzymami pieszymi i pielgrzymami autokarowymi, którzy tego dnia także dotrą do Częstochowy. Łącznie będzie to ponad sto osób z parafii w Strzelnie.

W drodze do Matki Bożej jest także pielgrzymka rowerowa z Gniezna – 38 osób pod duchowym przewodnictwem ks. Remigiusza Malewicza. Wyruszyli po Mszy św. sprawowanej 3 sierpnia rano w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Modlitwie przewodniczył proboszcz ks. kan. Krzysztof Woźniak.

„Dla wielu osób pielgrzymka rowerowa jest optymalną formą, bo trwa krócej niż pielgrzymka piesza. Z Gniezna jedziemy na Jasną Górę trzy dni i te trzy dni to jest czas szczególnej duchowej mobilizacji” – przyznaje ks. Woźniak.

Jak co roku przed wyruszeniem w drogę pielgrzymi z Gniezna modlili się na grobie śp. ks. Waldemara Radeckiego, który przed jedenastu laty zainicjował rowerową peregrynację z Gniezna. Pielgrzymi zatrzymali się też u Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który udzielił im błogosławieństwa na drogę. W sobotę 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, metropolita gnieźnieński odprawi w jasnogórskiej bazylice Mszę św. na zakończenie tegorocznego pielgrzymowania.

B. Kruszyk KAI Fot. Rogowo I. Kwapiszewska, ks. J. Kapelak

[ZT]3139[/ZT]

[ZT]3135[/ZT]

[ZT]3120[/ZT]

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%