Podczas spotkania poruszono kwestie, jak lokalne samorządy mogą skorzystać z dostępnych środków finansowych na realizację projektów związanych z zazielenieniem miast i termomodernizacją budynków. Brześć Kujawski i Wodociągi Toruńskie są jednymi z pierwszych jednostek, które skorzystały z tej formy wsparcia. Zawarte umowy mają na celu zmniejszenie zanieczyszczeń oraz poprawę jakości życia mieszkańców poprzez zrównoważony rozwój.
Prezes Zarządu BGK, Mirosław Czekaj, poinformował, że do tej pory bank podpisał 27 umów pożyczek, a kolejne projekty są analizowane. Wpłynęło już ponad 500 wniosków na projekty o łącznej wartości przekraczającej 2,2 miliarda złotych. W ramach KPO na zieloną transformację miast przeznaczono około 40 miliardów złotych, co ma wesprzeć samorządy w realizacji inwestycji zgodnych z zasadą "Do No Significant Harm" (DNSH), mającą na celu ochronę środowiska.
Wojewoda Michał Sztybel zaznaczył, że współpraca z samorządami odgrywa kluczową rolę w skutecznym wdrażaniu tych środków, a działania podejmowane na poziomie lokalnym pozwalają na realne wsparcie rozwoju miast i zmniejszenie kosztów energii. Samorządy są zachęcane do aktywnego korzystania z tych możliwości, co stanowi szansę na zrównoważony rozwój i wsparcie lokalnych społeczności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz