Zamknij

Czy dach wielospadowy jest rozwiązaniem dla każdego ?

art. sponsorowany + 09:00, 24.04.2023 Aktualizacja: 09:00, 24.04.2023

Wielopołaciowy dach jest rozwiązaniem wprost idealnym dla osób, które posiadają dużą działkę oraz chcą mieć większą ilość pomieszczeń w domu. Aczkolwiek ten wybór związany jest z wyższymi kosztami prac budowlanych, spowodowanych skomplikowaną konstrukcją a co za tym idzie – zapotrzebowaniem na większą ilość potrzebnego materiału.  

Cechą charakterystyczną dla dachów wielospadowych są łączenia prostszych połaci-dwu oraz czterospadowych. Domy z takimi dachami doskonale sprawdzą się w przypadku większych rodzin, ponieważ najczęściej mają użytkowe poddasze. Warto przed dokonaniem zakupu projektu przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) czy plan z warunkami zabudowy. Gmina ma możliwość z góry narzucić nam na jaki dach musimy się zdecydować, gdyż może mieć zaplanowane jaki styl ma być w danej okolicy. Wybór wielospadowego dachu może wiązać się z problemem odpowiedniego ustawienia go według obowiązujących wymagań, np. ułożenie kalenicy odpowiednio do drogi. 

Konstrukcja wielopołaciowego dachu 

Dachy wielopołaciowe tworzą różne rodzaje dachów  połączone w jedną całość co oznacza że są one częściowo jednopołaciowe, czteropołaciowe lub mansardowe. Światło pochodzące z promieni słonecznych dociera do poddasza przez okna dachowe. Przenikające się wzajemnie połacie to najczęściej trójkąty i trapezy. Bardzo ważne przy tego typu dachach jest zachowanie spójności przestrzeni. Na przykład kąt nachylenia oraz kształt połaci powinien być jednakowy tak samo jak wysokość zamontowanych kalenic. Najczęściej kalenice zestawia się pod kątem 90°, natomiast okap jest w jednej linii. Podczas projektowania dachów wielopołaciowych projektanci mogą wykazać się swoją twórczością.  

Dlaczego warto zdecydować się na dach wielopołaciowy? 

Pomimo panujących minimalistycznych trendów dachy wielospadowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje zalety. Wspaniały wygląd dachu na pewno przyciąga wzrok. Pod warunkiem, że zachowana będzie odpowiednia spójność, dachy wielopołaciowe dadzą doskonały efekt wizualny na domach nowoczesnych czy tradycyjnych. Możliwość użytkowego poddasza jest drugą ważną zaletą tych dachów. Doświetlają je lukarny czy facjaty, które urozmaicają wygląd. Kąt nachylenia dachów wielopołaciowych jest niewielki, dzięki czemu poddasze staje się bardziej funkcjonalne i większe. Jeżeli podejmiemy decyzję o poddaszu użytkowym, ważne jest aby pamiętać o przygotowaniu ocieplenia już podczas projektu domu.    

Dach wielopołaciowy - wady 

Z pewnością dużą wadą tego rozwiązania są wysokie koszty wykonania. Bardziej skomplikowane dachy wymagają więcej prac. Dotyczy to także potrzebnych materiałów. Decyzja o takim dachu wiąże się również z większą ilością odpadów, co spowodowane jest ilością niezbędnych produktów. Możemy je zminimalizować korzystając z szerokiej oferty firmy Blachy Pruszyński. Znajdziemy tu wiele blachodachówek panelowych, które są proste i szybkie w montażu nawet na bardzo skomplikowanej połaci. Ważny jest także wybór ekipy. Warto powierzyć prace dla renomowanej, doświadczonej firmy dekarskiej. Tylko profesjonalna ekipa będzie w stanie zamontować pokrycie dachowe w bezbłędny sposób jak i odpowiednio wykonać montaż orynnowania.  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%