Zamknij

Jeziora Wielkie nie odpowiedzą za wydanie Poczcie Polskiej danych wyborców?

13:34, 26.12.2022 PB Aktualizacja: 13:43, 26.12.2022
Skomentuj

Sieć Obywatelska Watchdog poinformowała, że 20 grudnia Prezydent Andrzej Duda – bez  rozgłosu – podpisał ustawę, która zwalnia z odpowiedzialności wójtów, burmistrzów  i prezydentów miast, którzy złamali prawo w związku z organizacją prezydenckich  “wyborów kopertowych” w 2020 roku.  Przypomnijmy, że wybory wygrał wówczas prezydent Andrzej Duda. Wśród gmin, które przekazały dane wyborców Poczcie Polskiej jest gmina Jeziora Wielkie.

Kopertowe wybory wywołały spore kontrowersje. Przypomnijmy opozycja uważała wówczas, że w czasie pandemii wyborów nie można zorganizować, gdyż kraj funkcjonuje w stanie stanie klęski żywiołowej. Innego zdania była Zjednoczona Prawica przekonana, że gdy wybory zostały już zarządzone, ich nieodbycie wiązałoby się ze złamaniem prawa.

-  W rzeczywistości wybory w tym terminie i tak się nie odbyły. Nikt nie poniósł za to odpowiedzialności, choć istniały doniesienia do prokuratury - informuje Watchdog Polska. - By zorganizować głosowanie, większość rządząca w jednej z ustaw wprowadziła przepis odbierający organizację wyborów Państwowej Komisji Wyborczej i powierzyła je “operatorowi pocztowemu”. Jednak dopiero kolejna ustawa, uchwalona 6 kwietnia 2020 r., czyniła z Poczty Polskiej SA organizatora wyborów. Było już za mało czasu do planowanych wyborów, by czekać na przeprowadzenie ustawy przez Senat (jest na to miesiąc), ponownie przegłosować w Sejmie i danie prezydentowi do podpisu - dodaje.

[ZT]3944[/ZT]

Jak informuje Watchdog Polska "wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymali m.in.  od organizacji społecznych ekspertyzy wskazujące na bezprawność   tego żądania. Mimo to 19% z nich przekazało spisy wyborców operatorowi pocztowemu".

To właśnie wobec tych samorządów sieć obywatelska Watchdog domaga się wyciagnięcia konsekwencji karnych. 

[ZT]3906[/ZT]

[ZT]3916[/ZT]

W kujawsko-pomorskim wszczęto postępowanie prokuratury w Bobrowie, Boniewie, Brześciu Kujawskim, Izbicy Kujawskiej, Konecku, Kowalu, Lubrańcu, Łubiance, Aleksandrowie Kujawskim, Bukowcu, Bytoniu, Choceniu, Dobrzyniu nad Wisłą, Fabiankach, Jeziorach Wielkich, Osięcinach, Skępe, Papowie Biskupim, Skrwilnie, Tłuchowie,  Wąpielsku i Zakrzewie.

Postępowania sądowe według informacji Watchdog Polska toczyły się przeciwko dwóm gminom Śliwice i Świekatowo. 

Najnowsza podpisana przez prezydenta ustawa wskazuje, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, o czyn popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu, spisu wyborców w związku z zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta RP. (art. 1)

Zgodnie z ustawą orzeczone prawomocnie za te czyny kary, środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu. Nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego. (art. 2 ust. 1).

[ZT]3906[/ZT]

[ZT]3907[/ZT]
 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%