Zamknij

REGION: 4 maja Święto Kominiarzy i Strażaków

11:13, 24.04.2024 MP Aktualizacja: 11:14, 24.04.2024
Skomentuj

Dzień 4 maja jest wyjątkowy dla kominiarzy, ponieważ razem ze strażakami obchodzą oni swoje zawodowe święto. Patronem kominiarzy jest Święty Florian. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

Centralne uroczystości Święta Kominiarzy, organizowane przez Krajową Izbę Kominiarzy odbędą się 9 maja 2024r. w Bydgoszczy. Nastąpi przemarsz kominiarzy z Placu Wolności do Katedry.

Ostatni rok to kolejne wyzwania dla kominiarzy w związku z cyfryzacją procesu budowlanego. Od września 2023r. obowiązuje e-protokół kominiarski w systemie CEEB oraz informacja o źródłach ciepła. W jego przygotowaniu kominiarze brali czynny udział współpracując z GUNB.

Dzień 4 maja jest wyjątkowy dla kominiarzy, ponieważ razem ze strażakami obchodzą oni swoje zawodowe święto.

Jest to okazja do uczczenia ich ciężkiej pracy i znaczenia, jakie mają dla bezpieczeństwa i dobrostanu społeczeństwa. Kominiarze są nie tylko strażnikami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale także symbolizują szczęście i pomyślność. Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, a patronem kominiarzy jest Święty Florian, który jest również opiekunem strażaków i hutników. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

W tym dniu odbywają się specjalne msze i spotkania, podczas których kominiarze mogą dzielić się doświadczeniami i świętować swoje osiągnięcia. Święto to przypomina również o ważności regularnych inspekcji i konserwacji kominów, co jest kluczowe dla zapobiegania pożarom i zatruciom tlenkiem węgla. Warto zatem pamiętać o roli kominiarzy w naszym życiu i doceniać ich wkład w ochronę naszych domów i zdrowia.

Centralne uroczystości Święta Kominiarzy, organizowane przez Krajową Izbę Kominiarzy odbędą się 9 maja 2024r. w Bydgoszczy. Nastąpi uroczysty przemarsz kominiarzy z Placu Wolności do Katedry, gdzie o godzinie 12 zostanie odprawiona msza święta w intencji kominiarzy.

Podczas Święta społeczność kominiarzy wraz z rodzinami gromadzi się, aby dzielić się doświadczeniami, brać udział w zawodowych dyskusjach oraz świętować osiągnięcia i postępy w swojej dziedzinie. Jest to świadectwo trwałego znaczenia tego wielowiekowego zawodu we współczesnym społeczeństwie.

Krajowa Izba kominiarzy, jako organizacja non-profit, pełni funkcję kluczowego podmiotu zrzeszającego kominiarzy na terenie całego kraju. Misja Izby wykracza poza obchody; angażuje się w ciągłe doskonalenie branży, dbając o bezpieczeństwo użytkowników budynków i zachowując miejsca pracy mistrzów kominiarskich. Licząca ponad 500 członków Izba współpracuje z różnymi stowarzyszeniami, takimi jak Stowarzyszenie Kominy Polskie i Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki, walcząc o poprawę rzemiosła i środowiska.

Praca kominiarzy w ciągu wieków ulegała ciągłej ewolucji. Początki to usuwanie sadzy z kominów prostymi szczotkami aby nie dopuścić do pożaru sadzy i w konsekwencji pożaru budynków, często drewnianych. Rozwój technologiczny systemów ogrzewania i wentylacji przyniósł narzędzia takie jak wyspecjalizowane szczotki i kamery inspekcyjne, które umożliwiły dokładniejsze badanie stanu kominów.

Ostatni rok to kolejne wyzwania dla kominiarzy w związku z cyfryzacją procesu budowlanego. Kominiarz z tabletem to dzisiaj codzienność – mówi Marcin Ziombski prezes Krajowej Izby Kominiarzy. W deklaracjach składanych przez kominiarzy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach. Od września 2023r. protokół okresowej kontroli kominiarskiej jest sporządzany wyłącznie w wersji cyfrowej w systemie CEEB.

W przygotowaniu i wdrożeniu tego systemu kominiarze brali czynny udział współpracując z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.

Święto Kominiarzy w Bydgoszczy 2023 - autor Piotr Ulanowski

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ZT]8140[/ZT]

[ZT]8135[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%