Zamknij

Jak efektywnie finansować OSP Ekspert: Dotacja zamiast wydatków bieżących

06:44, 19.03.2025 Aktualizacja: 06:45, 19.03.2025
Skomentuj PAP PAP

Przewodniczący Dolnośląskiego Forum Skarbników, skarbnik gminy Czarny Bór Paweł Twardowski podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników prezentował dobre praktyki w zakresie finansowania Ochotniczych Straży Pożarnych. Jego zdaniem, środki przekazywane w formie dotacji zamiast pokrywania wydatków bieżących z budżetu gminy pozwalają na wdrożenie oszczędności przez OSP. Ułatwiają też kwestie organizacyjne w urzędzie w związku ze zmniejszeniem liczby dokumentów finansowych . 

„Dla nas takim usprawnieniem pracy całego referatu finansowego było przejście właśnie na finansowanie tej zwykłej działalności bieżącej na formę dotacji” – wskazał Twardowski. „Jak zawrzemy umowę to oczywiście w zależności od tego, jak sobie w tej umowie zapiszemy mamy cztery przelewy do zaksięgowania powiedzmy raz na kwartał. Nie mamy tych faktur za paliwo za umundurowanie za pozostałe wydatki” – mówił. 

Zaznaczył, że ta forma finansowania pozwala uniknąć problemów związanych z rozliczeniami zakupów dokonywanych przez strażaków. Chodzi m.in. o opóźnienia w płatnościach spowodowane nieterminowym przekazywaniem faktur do urzędu. 

„Jeśli dostajemy fakturę w momencie, kiedy ona już jest wymagalna i minął termin płatności, to my skarbnicy odpowiadamy tak naprawdę za to zaangażowanie i za terminowość realizacji zadania” – wskazywał.

Według Twardowskiemu przekazanie środków w formie dotacji pozwala jednostkom OSP na lepsze zarządzanie finansami. 

„Dotacja spowodowała, że strażacy zaczęli samodzielnie przyglądać się temu na co oni wydają  pieniądze” – wskazywał. „Teraz oglądają każdą fakturę i zaoszczędzone środki mogą wydać na coś innego, na umundurowanie, nowe aparaty oddechowe” – dodał.

Zwrócił też uwagę, że jednostki OSP coraz częściej sięgają po dofinansowanie z innych źródeł i środki przekazane przez gminę w formie dotacji mogą stanowić wkład własnych do tych projektów. „Bo tak naprawdę ważne, żeby było to przeznaczone na zabezpieczenie ochrony przeciwpożarowej i utrzymanie gotowości bojowej” – wskazał.

Obecnie kwestie finansowania przez gminy zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej reguluje m.in. ustawa o samorządzie gminnym oraz ustawa o ochotniczych strażach pożarnych. Zgodnie z przepisami, na wniosek zarządu OSP gmina bezpłatnie prowadzi ewidencję majątku, księgowość oraz rachunkowość ochotniczej straży pożarnej.

mr/ 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%