Zamknij
REKLAMA

Redakcja pyta - burmistrz odpowiada. Ważne kwestie dotyczące życia mieszkańców gminy.

09.07, 14.09.2022 I.R.
Skomentuj I.R.
REKLAMA

Zadaliśmy burmistrzowi kilka pytań w sprawach ważnych dla mieszkańców, którzy pytali m.in.o inwestycje, rozwój stref ekonomicznych i inne, ważne dla nich sprawy. Oto co usłyszeliśmy.

I.R. Czy gmina będzie korzystać z dotacji rządowych na dopłaty związane z zakupem węgla?

Wydaje się tak, że każdy mieszkaniec Osiedla składa wniosek o dodatek węglowy, a my podnosimy[cenę]  i oni z tego sobie finansują tę różnicę. Sytuacja na Osiedlu - mam świeże wyliczenie od dyr. ZGKiM, to katastrofa, dlatego, że w kotłowni węglowej aktualna cena będzie 11,45/m2 (w zeszłym roku 7,60 zł/m2), a w kotłowni gazowej na Osiedlu - 3,70/m2. Dodatkowo nie możemy podpisać umowy, gdyż oferent wycofuje się ze względu na podwyżki cen węgla. Gdyby zarząd spółdzielni nas posłuchał i zgodził się na założenie pieców gazowych, to ludzie opłacaliby 3,70 za m2. Oferty na węgiel nie spadają dzisiaj poniżej 3100zł.

Propozycja Państwa jest taka, że przy przekroczeniu 105 zł za GJ gmina uprawniona jest do otrzymania do dodatku - 150 zł. Zarząd Spółdzielni złożył taką deklarację o emisyjności, że możemy dowolnie podejść do tematu. Albo złożymy wniosek o dopłaty po przekroczeniu tej ceny, albo mieszkańcy będą mogli sami otrzymać dodatek przy cenie 11.45/m2. Sugerowaliśmy, by do każdego bloku robić oddzielne przyłącze gazowe. Dzisiaj trzeba podjąć decyzję o zakupie węgla, która będzie kosztować gminę 1,5 mln zł.

Jutro przedstawimy Państwu stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej w tym temacie

I.R.: Jak wygląda sprawa odpadów na ul. Inowrocławskiej, ruszyło się coś w sprawie?

Na dzień dzisiejszy nic się nie ruszyło, żadna z instytucji nie chce podjąć decyzji o neutralizacji tych odpadów.

 I.R.: W zeszłym roku rozmawialiśmy o elewacji budynku na ul. Kościelnej 6, która straszy nie tylko mieszkańców, wtedy burmistrz obiecał, że w tym roku dom zostanie odnowiony...

Na dzień dzisiejszy nie ma na to środków, są ważniejsze sprawy: kanalizacja, DPS, dodatki mieszkaniowe - to pożera budżet. Nie bedę się skupiał na elewacji budynku, bo to może poczekać.

  I.R.: Przedsiębiorcy skarżą się, że nie odczuwają wsparcia ze strony burmistrza...

Niestety, gmina w tym temacie jest bezradna. Dom Seniora otrzymał rachunek za prąd na kwotę 5 tys. zł. Problem dotyka sklepikarzy, zamykają działalność, niektórzy otrzymują po 10 tys. rachunku za prąd. Gmina w tym temacie jest bezsilna. Nie może zwalniać z podatku, bo nie będzie miała wkładu do rozpoczętych inwestycji.

 I.R.: Co słychać w sprawie przebudowy stadionu? Dochodzą sygnały, że przeniesienie trybun dla kibiców na drugą stronę, to zły pomysł? Czytelnik pisał: "Miejsca dla piłkarzy będą zasłaniać kibicom grę na płycie boiska!!!", a kolejny dodał: "Oczywiście, że będzie zasłaniać. Trybuna powinna być wyższa. Dodatkowo będzie jeszcze się siedzieć pod słońce gdyż większość spotkań rozgrywanych jest w godzinach popołudniowych..."

Na razie sprawa jest jeszcze w powijakach, na etapie projektowania.

 I.R.: Co jeszcze na chwilę obecną dzieje się w gminie?

Dopinana jest kwestia Markowic. Jak tylko pojawią się środki, będzie budowany plac zabaw przy hali sportowej. Mamy już pozwolenie na budowę.

Dziękujemy za rozmowę.

(I.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%